MINISTRY
OF INTERNAL AFFAIRS OF UKRAINE
01024, Kiev, st. Academician Bogomolets, 10
В УКРАЇНІ ПРЕЗЕНТУВАЛИ ВИСТАВКУ "ЧОРНОБИЛЬ: ЛЮДИ-МІСЦЯ-СОЛІДАРНІСТЬ-МАЙБУТНЄ"
Сьогодні відбулась прес-конференція присвячена 26-річниці аварії на Чорнобильській атомній станції. ЇЇ організатор - автор інтернет-проекту "Чорнобильський слід" Олександр Наумов, який не за чутками знає про катастрофу, її наслідки та людей, які пройшли землями Прип'яті, рятуючи інших. За словами Олександра Вікторовича, коли вчишся воювати із умовним супротивником - це одне, але, коли стикаєшся на практиці із таким лихом, як аварія на ЧАЕС - це зовсім інше. Найсумніше, що про людей, про тих героїв, які не думали про себе, а думали, як врятувати інших, нажаль, забули.
Більшість ліквідаторів Чорнобильської катастрофи сьогодні потребують серйозного лікування, - продовжив Олександр Наумов, та це багатьом не по кишені. Якщо порівняти інформацію з іноземних інтернет-сайтів, то, в Україні, наприклад, медичні препарати коштують у 4-6 разів дорожче, ніж у Європі та, щоб отримати там лікування онкохвороби, потрібно викласти від 12 до 18 тисяч доларів США. Таких людей тисячі, тисячі дітей, які чекають допомоги.
Саме такі маленькі приклади дають можливість зрозуміти, що люди, які залишили своє здоров'я у Чорнобилі, нажаль, забуті. Тому з 2010 року у Європі все частіше проходять заходи пов'язані із Чорнобильською трагедією. Таким чином, за допомогою ліквідаторів, які першими прийшли на допомогу беззахисним громадянам, суспільству доносять все те, що було під грифом "таємно", розповідають про аварію від першої до останньої хвилини, щоб у майбутньому запобігти повторенню світового лиха.
Щоб зрозуміти повну картину цього жахливого дня, коли пролунав вибух на атомній станції, на зустріч запросили Василя Кучеренка, який на той час був начальником Прип'ятського міського відділу внутрішніх справ МВС України в Київській області. Він розповів про той день, згадуючи кожні перші хвилини трагедії. Пригадав, і як, доповідаючи керівництву різного рівня, ніхто йому не вірив, і як проводилася евакуація людей, і як забув про власних дітей, рятуючи інших. Адже їх було майже 52 тисячі.
На зустрічі також була присутня Любов Негатіна - київський представник Дортмундського міжнародного освітнього центру, яка розповіла про створення виставки, тема якої "Пам'ятати заради спільного майбутнього". Вона, як раз і присвячена Чорнобильській катастрофі. Цю виставку побачили вже у 50 містах кількох країн світу, серед яких: Голландія, Австрія, а тепер ще й столиця України. На кожну виставку обов'язково запрошують одного із ліквідаторів на ЧАЕС, з яким є можливість поспілкуватися згодом. За кордоном вже відбулося 780 таких зустрічей, на яких школярі і студенти задавали безліч питань, робили багато висновків.
Аналогічні виставки проходять у всіх містах, які постраждали від аварії на ЧАЕС. 13 квітня вона стартує у Києві. Назва її говорить саме за себе - "Чорнобиль: Люди-Місця-Солідарність-Майбутнє". На виставці буде представлена інформація про катастрофу, що сталася на реакторі, її наслідки для людей, довкілля та європейський рух солідарності, котрий виник після аварії. Ця виставка також пройде у 34 містах України, а згодом у Мінську.
Крім того, представник міжнародного центру зупинилася і на Чорнобильській історичній майстерні у Харкові. Це те місце, де з радістю зустрічаються ліквідатори аварії, згадують, розповідають, радяться. Також Любов Негатіна згадала про книгу "Утерянные места. Сломанные судьбы", у якій чимало розповідей про людей чиї життя аварія поділила на "до" та "після".
Слід також зазначити, що Міжнародний освітній центр у Дортмунді проводить оздоровчі програми для людей та дітей, які отримали різноманітні захворювання після вибуху на ЧАЕС, та виділяють кошти на таке лікування.
-Тож давайте пам'ятати про тих, хто не пожалів ні здоров'я, ні навіть життя, а, не роздумуючи, виконували свій обов'язок. Давайте допомагати та підтримувати їх, а інших вчити на власних помилках - наголосив на завершення Олександр Наумов.